Aktualności

19-04-2011Przedsiębiorcy bliżej e-biznesu

„Projekt będzie miał korzystny wpływ na polską gospodarkę. Pozwoli zniwelować bariery w rozwoju polskich firm oraz podnieść ich konkurencyjność i skrócić dystans rozwojowy w stosunku do innych krajów” – uważa Krajowa Izba Gospodarcza, komentując poselską propozycję zmian w ustawach: o podpisie elektronicznym, o podatku od towarów i usług, Kodeks cywilny oraz o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

KIG pozytywnie ocenia zaproponowane zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług oraz do ustawy o podpisie elektronicznym. Celem zmian jest uproszczenie obrotu fakturami w taki sposób, aby faktury w formie elektronicznej stały się realną alternatywą dla faktur papierowych.

Na poparcie zasługuje propozycja wprowadzenia art. 781 § 1 i 2 do Kodeksu cywilnego, która jest powiązana ze zmianami w ustawie o podpisie elektronicznym. Zgodnie z treścią artykułu, dla zachowania formy elektronicznej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci danych elektronicznych opatrzonych podpisem elektronicznym, który umożliwia identyfikację składającego oświadczenie oraz wykrycie każdej późniejszej zmiany jego treści. Skutki prawne oświadczenia woli złożonego w formie elektronicznej są równoważne skutkom prawnym takiego oświadczenia złożonego w formie pisemnej, jeżeli z ustawy lub czynności prawnej nie wynika nic innego. Wprowadzenie tego przepisu do Kodeksu cywilnego umożliwi powszechne stosowanie różnych rodzajów podpisów elektronicznych w obrocie gospodarczym.

Obecnie system prawny fakturowania elektronicznego oparty jedynie na bezpiecznym podpisie elektronicznym lub systemie wymiany danych elektronicznych (EDI) i niestety nie uległ upowszechnieniu. Proponowane zmiany niwelują bariery technologiczne związane z ograniczeniami w wystawianiu faktur, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa obrotu i zmierzają w kierunku uproszczenia wymogów administracyjno – formalnych. Na gruncie obecnie obowiązującej ustawy o podpisie elektronicznym dotychczasowe zawężenie fakturowania w formie elektronicznej z wykorzystaniem podpisu elektronicznego do podpisu w wersji o najwyższym stopniu zaawansowania nie znajduje uzasadnienia w prawie europejskim.

Projektowane zmiany wprowadzające konstrukcję zaawansowanego podpisu elektronicznego rozbudują katalog podpisów elektronicznych o różnym poziomie zapewnienia integralności podpisywanych danych oraz autentyczności podpisującego. Umożliwi to podatnikom możliwość fakturowania w formie elektronicznej z wykorzystaniem zaawansowanego podpisu elektronicznego.

Propozycja zmian w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych polegająca na wdrożeniu tzw. osobistego podpisu elektronicznego, co do zasady jest uwarunkowana wprowadzeniem do obiegu dokumentów tożsamości wyposażonych w mikroprocesor. Będzie to zapewne dodatkowym obciążeniem dla sektora finansów publicznych. Przy braku konkretnych założeń związanych z wymianą dowodów osobistych nie jest możliwa ocena zarówno korzyści z wprowadzenia przedmiotowej zmiany, jak również wielkość kosztów niezbędna do poniesienia.

www.kig.pl

 

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.